Bălți - Forumul orașului

Balti City Forum. Форум города Бельцы

SiteSite  eng  rus  fr  it  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  AcasaAcasa  

Distribuiți | 

BALTI - IMPRESII DE CALATORIE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
bucuresteanul
rebeonak

masculin Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: BALTI - IMPRESII DE CALATORIE   Mar 24 Iun 2008, 10:45

In primul rind multumesc celor care au deschis forumul acesta...asa am aflat cum se ajunge in Balti prin Iasi si nu prin Chisinau...informatia a fost foarte importanta pentru mine! am cautat pe net firme de transport direct Bucuresti - Balti, dar n-am gasit...am un prieten in Iasi, l-am trimis sa se intereseze si a gasit el autocarul dar mi-a dat ora gresit...am mers cu tren de noapte pina la Iasi apoi la Billa in Iasi am gasit baieti cu masini mici care faceau transport spre Balti. Era prima mea iesire din tara cu pasaport...intr-o tara in care s-a nascut bunica mea si mama si despre care auzisem lucruri nu tocmai incurajatoare...( matusa mea a fost oprita de raketi in 1992 si de atunci ii e frica sa mai calce pe acolo...toti prietenii romani spuneau ca sint nebun sa plec acolo... )dar am plecat. Recunosc mi-era putin frica sa nu ma considere moldovenii spion romin...datorita lipsei de informatie despre Rep Moldova noi romanii sintem mai retinuti cind vine vorba sa mergem acolo...traim cu impresia ca autoritatile de acolo ne baga la inchisoare pentru ca sintem romani. Eu sint un om caruia ii place sa fie mai liber, fara politie in spate. Am 38 de ani, am prins regimul comunist din Rominia exact in momentele de glorie...nu mincare, nu apa calda, nu caldura, nu muzica rock...decit munca si turnatorie la securitate. Asa am invatat noi romanii sa supravietuim si am facut-o foarte bine. Deci, cu un bagaj redus de informatie si cu inima tremurind am intrebat pe omul ala ( nu-i dau numele...) daca ma duce in Balti...a spus ca da nu-i problema. Acum partea hazlie: nedormit toata noaptea, ma urc in masina si plecam...aud un zgomot pe bancheta din spate si zic" gata imi ia gitul"... il intreb pe om: ma duci in Balti sau ma arunci pe drum?..el se uita la mine: e fata mae in spate...luam in drum sotia si mergem...ufff...apoi pe drum pina la vama l-am intrebat daca sint probleme sa intru in Moldova...a spus ca daca ma port civilizat nu sint probleme...ok..ajungem la vama noastra...pentru cine intereseaza asta spun acum diferenta de optica cum privesc ai nostri problema: eu stau in masina, vamesul ma intimpina cu "buna dimineata, va rog frumos actele dvs.", dau sa ies din masina el spune: "lasati, nu e nevoie"...arat pasaportul spun ca am o geanta cu haine, spune "multumesc" si pleaca...pe ei trei ii da jos din masina, le ia pasapoartele, se uita la fetele lor, ii intreaba de vorba apoi se uita la masina - serie motor, talon, permis - mai controleaza sub masina, apoi le da drumul...mergem pina la tamoxe ( uff ce cuvint )...tac...sint cam speriat...era 7 dimineata si ceata afara...frig...omul spune: aici te dai singur jos din masina, dai pasaport si nu vorbesti neintrebat...( deja amintiri din perioada comunista din Rmoania ma fac sa trec pe instinctul de conservare...bine ca stiu cu ce se maninca asta! )...vine la mine o blonda cam 30 ani sau mai putin, mare cit casa si imi spune cu o voce rastita: dakament!...huh...imi tremura mina cind dau pasaportul...ma priveste: scoate ochelarii!...ii scot...de ce vii la noi?...ramin blocat...vizitez niste prieteni in Balti...cit stai?...nu stiu...sint in concediu...unde sint prietenii?...( deja fierb )...in oras, unde sa fie?...se uita iar la mine, la poza, ce duci acolo?...nimic...am haine in geanta si o sticla cu suc...si iar intreaba...cit stai?...si tot vorbea rusa cu colegii ei unul tinar si unul batrin...( eu cu rusa sint cam paralel, nu ne intilnim )...intre timp cei trei terminasera formalitatile si ma asteptau...deodata spun: stii ceva printeso ? EU sint cetatean european daca stii ce inseamna asta...trateaza-ma cu respect te rog...ce atitea intrebari?...ramine blocata si vorbeste in rusa cu celalti...eu prind curaj...pe "va rog frumos" il cunosti, doar esti vames...si ce e glasul asta? ce tipi la mine?...am facut ceva?...vreau sa calatoresc, e o problema?...a venit mosul ala si m-a luat calm: scuzati e tinara...i-a spus ceva in rusa si ea a intrat in cabina ei...si a pus viza de intrare...ufff...greu e mai tata!...apoi mai gasim o bariera care o trecem dupa ce platese omul 3 euro...si gata! huh...am intrat in Moldova!
restul de impresii si intimplari hazlii pe curind...va multumesc frumos!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sasha
bălțean(că)

masculin Numarul mesajelor : 104
Varsta : 32
De unde : MD
Data de inscriere : 02/09/2006

MesajSubiect: Re: BALTI - IMPRESII DE CALATORIE   Mier 25 Iun 2008, 18:14

faine impresii...
cam multe emotii.

astept si continuarea....

Pana la urma a fost asa cum iti inchipuiai tu ?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://basarabia.discutfree.com
bucuresteanul
rebeonak

MesajSubiect: Re: BALTI - IMPRESII DE CALATORIE   Sam 05 Iul 2008, 10:10

asa...deci cam pe la 8 dimineata ajung in oras...ii spun omului sa ma lase la autogara...afara frig bine...mai frig decit in romania...ma intilnesc cu persoana si incepem sa cautam un bar non-stop...plecam de la autovagzal catre centru...nimic deschis...ne mai invirtim prin centru si la ora 9 suna la persoana la care trebuia sa locuiesc cu chirie...stabilim pentru ora 10, gasim in sfirsit un bar si bem o cafea...barul frumos, ingrijit...primul lucru ce-l remarc este acela ca cele 2 fete nu stiau romana...cer cafea dar ma intreaba de care...expresso, ness cafe...imi da prin cap sa spun cea de boabe si minune ! chiar beau cafea ! se face ora cind parasim barul...plecam spre magazinul El Dorado...de la oprirea din centru cu marsrutka...coborim la Fidesco, ratacim printe blocuri dar gasim magazinul si proprietareasa...mergem la apartament...aici fac o paranteza...stiind problemele cu apa calda si caldura am cautat un apartament sa aiba macar apa calda, caldura erau sanse de 2-3%...dar macar sa nu stau cu galeata pe foc cum stateam pe timpul comunistilor...bun...in apartament in baie EXISTA BOILER !!!! MUltumesc Doamne !!! platesc si femeia pleaca...hei...primul remember al meu din perioada ceausescu...in casa e mai frig decit afara...dau sa deschid geamul dar imi aduc aminte bancul : romini nu deschideti geamurile iarna! ingheata cei de pe strada! Twisted Evil plouati fiind in drumul de la bar la el dorado incepem sa tremuram serios...dar mintea si instinctul de conservare lucreaza...aprind toate cele 4 ochiuri de la aragaz la maxim...inutil sa va spun ca in 3 ore am creat aerul umed in casa, dar s-a facut acceptabil de cald...bun...hai sa cautam acum de mincare prin zona...iesim din bloc, gasim Cafe Sarmaluta!...magazin mic dar curat...cumparam de mincare si bere Baltika 9...acum alta paranteza...am observat ca garsoniera unde stateam era supercurata...mobila era doar strictul necesar...curatenia insa m-a impresionat...peretii cu tapet - cleionka daca am inteles bine - ieftin dar frumos si intretinut bine...usa de metal...covoare pe jos...covorul din bucatarie mi-a adus aminte de cel al bunicii nascuta in Briceni...acelasi model de covor de cind eram eu mic!...bun...mincam, bem bere apoi iesim in oras...primul soc! vad ca daca merg 5 minute pe jos ajung...unde credeti? la autovagzal prieteni!...sint de 4 ore in oras si ma invirt in cerc!...cobor la autovagzal...merg in centru, revin la El Dorado...Cafe Sarmaluta...ca sa ajung la autovagzal!..huh...superb!...he...alta impresie...in autobuz si troleibuz TOATA LUMEA CUMPARA BILET!...la noi asta nu prea se face...ce ma amuzam e ca ceream in romina si pretul era in rusa...spuneam multumesc si primeam pajalsta...am dat locul meu de pe scaun unei femei gravide si sotul ei mi-a spus in romineste multumesc frumos...daca a vazut ca in 5 secunde nu raspund a spus spasibo...era cam mirat ca dau locul meu...am spus cu placere prietene!...a zimbit...asa am invatat ca daca nu raspunzi pe loc in romina imediat ti se vorbeste rusa...am mai vazut asta apoi prin magazine...coborim in centru si mergem la Furchette...ei aici e de spus ceva important: la noi sint supermarketuri cu preturi mici si cu preturi mari...eu ma duc la cel cu preturi mici...la Furchette am vazut preturi mai mari ca la noi la produse cam de baza...umplem 5 pungi cu produse si revenim la baza...pentru prima data in viata gust kalamari cei sarati pentru bere si krabbovie paluciki...superbi!... noi nu avem asta...a! sa nu uit...daca tot m-am invirtit in cerc trebuia sa observ ca in spate la autovagzal era un bar non stop!...urmeaza plimbarea de dupa-amiaza...gasesc un magazin si o matusica inauntru vorbea cu vinzatoarea in rusa...intreb in romina ceva si surpriza...mi se raspunde intr-o romina perfecta!...de bucurie cumpar o sticla de Exclusiv si un suc de rosii...le duc acasa si vreau sa merg la un bar...alegem Nikdal...hei...intram si persoana ma intreaba ca vreau sa beau...100ml vodca+cola linga ea...prima bariera culturala: nu spun ca TOATA VODCA trebuie in un singur pahar...nu stiam ca trebuie sa spun asta...si ea revine la masa si ma roaga sa o ajut la pahare...eu vin la bar si vad...spun apoi toata in un pahar...fata de la bar ma priveste ciudat...revenim la masa si iau o gura din pahar si o gura de cola...persoana ma priveste si spune: nu o iei din una?...ohhh...atunci imi aduc aminte oameni buni!...in 92 cind mi-au venit neamurile in Bucuresti era sa-i omor cu paharele mele mari pentru vodca...ei vroiau pahare mici...beau totul din ele asa ca pe apa...( am incercat si eu odata asta...2 zile n-am fost om...cum am inghitit, in 3 secunde a iesit afara cu tot din stomac...)bun...apoi am observat lumea din bar...toti cu pahare mici si bere Chisinau...alt lucru ce am observat este acela ca in bar am vazut 4 fete cu o sticla de vodca pe masa...si au plecat cind au terminat-o...la noi asa ceva nu vezi...am mai vazut ca in bar se bea asa repede parca te grabeste cineva...iei paharul...il dai pe git si gata...toate astea m-au fascinat...e o alta tara alta cultura si trebuie inteleasa dupa parerea mea...am vazut magazine cu marfa pentru care in rominia patronii respectivi erau amendati si out of bussiness...acolo se vinde bine mersi...ma refer la produse alimentare si conditiile in care tin si se vind...am cumparat de curiozitate de la un asemenea magazin un salam destul de greu cu doar 4 lei...stiam ce are in el...pe timpul comunistilor si la noi era asa ceva...in primul rind era moale nu uscat si tare, apoi mirosea ciudat...am ajuns acasa l-am taiat si bucatria s-a umplut de miros de arome condimentate care faceau sa nu simti ca e carnea veche...pe loc am gindit...bine ca i-au luat gitul lui ceausescu...macar mincam putin mai bine, avem caldura scumpa, curent scump, apa calda scumpa...la noi mai exista foarte putine asemenea produse dar ele vor dispare intr-un an datorita normelor UE...asa...cind uracm in taxi spuneam buna ziua sau buna seara dupa cum era cazul...cind coboram spuneam la fel...soferii ma priveau asa...persoana spune: se spune buna ziua sau buna seara cind urci doar...intr-i zi ea imi comanda un taxi...normal el trebuia sa vina repede...astept cam 25 minute sun si intreb...zice stai ca vine ti-am comandat sofer sa stie romina...ohhh...vine, urc spun buna ziua spune si el...apoi imi spune : Domnu sinteti deschis la prohab...ma uit...asa era..uitasem sa inchid fermoarul la blugi...apoi pe drum am vorbit de toate...si daca tot eram de-o limba amindoi m-a plimbat prin tot orasul cu 20 lei...incepuse sa sune persoana ca nu stia ce e cu mine daca m-am ratacit prin oras... Very Happy apoi am invatat de ce nu se sta linga sofer in taxi cum se sta la noi: ei spun nu ajungi mai repede daca stai linga mine...superb!...mi-a placut ca nu e aglomeratie pe sosea cum e la noi...se circula linistit...nu se injura si claxoneaza ca la noi...m-a mirat ca trebuie sa comanzi taxi sa spui si unde vrei sa te duca...intr-o zi mi s-a facut lene si am vrut taxi...am spus asta persoanei si a spus nu se poate opri pe drum asa ca vrei tu...eu nimic...m-am dus la margine de drum si am inceput sa fac cu mina sa opresc taxi...ea statea pe o banca si ridea...dupa cam 30 minute mi-am dat seama ca a avut dreptate... Very Happy ...am remarcat ca in 20 de zile cit am stat acolo nu am auzit muzica din case...liniste...nici macar seara...mi-era frica sa dau volumul tare la tv sa nu deranjez...eu sint un om care nu-mi place sa deranjez dar acolo chiar nu am auzit chestii tari: muzica, reparatii prin case, usi trintite si alte asemenea delicii rominesti...traiam cu impresia ca sint singur in bloc...
ce nu mi-a placut...am vazut si asta nu o data, baieti tineri in bar beti care pur si simplu puneau ochii pe o fata si se duceau la ea si trageau de ea...asa ceva nu se face...am fost in bar cu persoana si inca o fata si la alta masa au venit doi tarani de la tara...erau beti, au mai baut...vorbeau romina...unul a venit la noi la masa a spus ceva in rusa...eu daca nu vorbisem ei nu stiau ca stiu romina...si incercat sa puna mina pe fata...m-am ridicat, l-am luat de mina si i-am spus: nu ti-e rusine mai tarane?...asa se face cu o fata?...intii imbraca-te mai frumos ( avea pantalonii rupti pe el ), apoi incearca sa te speli, apoi vino la oras...s-a oprit si a reusit sa spuna: scuzati domnu...l-a luat pe celalalt si au iesit din bar...si am vazut multe situatii din astea acolo cit am stat...
ei...cam atit pentru azi...am sa mai revin daca va face placere...va multumesc frumos !
Sus In jos
sasha
bălțean(că)

masculin Numarul mesajelor : 104
Varsta : 32
De unde : MD
Data de inscriere : 02/09/2006

MesajSubiect: Re: BALTI - IMPRESII DE CALATORIE   Sam 05 Iul 2008, 13:18

interesting.
Dupa cum se vede ai colindat toate barurile din imprejurimile autogarii.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://basarabia.discutfree.com
bucuresteanul
rebeonak

MesajSubiect: Re: BALTI - IMPRESII DE CALATORIE   Dum 06 Iul 2008, 12:37

cautam sa ma adapostesc de ploaie si de frig pina ne intilneam cu proprietara casei...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BALTI - IMPRESII DE CALATORIE   

Sus In jos

BALTI - IMPRESII DE CALATORIE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bălți - Forumul orașului :: Orasul nostru :: Balti City-
Mergi direct la: